stat4u

Urok promocji

Promocja – ulubione hasło wszelakich klientów, szczególnie pań. Nie ma znaczenia czy dotyczy ona artykułów spożywczych, przemysłowych czy też usług, np. telekomunikacyjnych. Zawsze działa...

Promocje mogą być różnego typu. Jednak największym uznaniem i sympatią klientów cieszą się artykuły promocyjne. Mogą one być dwojakiego rodzaju. Pierwszy to te dodatki, które związane są ściśle z reklamą firmy, czyli parasolki z logiem, kubki reklamowe, czapeczki i inne gadżety. Drugą część artykułów reklamowych stanowią przedmioty nie związane bezpośrednio z reklamą, ale oddziałujące pośrednio na klientów. I teraz rozważmy zalety stosowania tego typu sposobu zachęty. Otóż, po pierwsze wbrew pozorom nie jest to drogi sposób reklamy własnych produktów. Naturalnie wyjątkiem jest sytuacja, w której danemu, na przykład przedsiębiorcy nie wypada wręczyć taniego artykułu promocyjnego lub takiego, który zalega na magazynie, a wypada postarać się o specjalne jego zakupienie. Ale w przypadku masowej liczby odbiorców istnieje możliwość podarowania przedmiotu, który nie jest drogi, np. długopis lub tego co trudniej jest sprzedać. Ponadto istnieje sposób polegający na określeniu kwoty powyżej, której dany klient otrzyma określone artykuły promocyjne. Wtedy bardzo często osoba zakupi dodatkowo jedną rzecz więcej, żeby zmieścić się w określonej kwocie i to zakupi rzecz, na której zyskamy więcej niż stracimy, wręczają jej upominek. Po drugie, zaletą jest rozpowszechnianie wiadomości o naszej firmie. Może odbywać się to bezpośrednio poprzez przedmioty reklamowe, ale także pośrednio poprzez prezent, a jak wiadomo każda rzecz otrzymana gratis wywołuje miłe skojarzenia. Tak czy inaczej zysk dla firmy jest gwarantowany. Po trzecie sama magia słowa promocja przyciąga jak magnes i wabi klientów. Tak więc ci, którzy kupują daną rzecz dla arykułu promocyjnego, często ulegają pokusie zakupu także innych towarów. A po otrzymaniu gratisu miło wspominają naszą firmę i chętniej do niej wracają.

Wygrać z konkurencją

Konkurencja na rynku to dobra rzecz. Wbrew pozorom nie tylko dla klienta. Wymusza bowiem na sprzedawcy, producencie czy usługodawcy konieczność stałego rozwoju a ten zazwyczaj przynosi zyski i jest korzystny dla przedsiębiorstwa niezależnie od jego wielkości. Konkurencja wymusza też opracowywanie jak najskuteczniejszych działań marketingowych. Innymi słowy konieczne jest opracowywanie takich strategii działań, które skłonią klienta do skorzystania właśnie z naszej oferty. Duża część sukcesu to obecność w świadomości potencjalnych odbiorców danej marki, usługi czy produktu. Można to osiągnąć przez dyskretny przekaz, który może dotrzeć do wielu osób za pomocą gadżetów reklamowych.

Jeśli będą odpowiadały gustom klientów niemal pewne jest, że będą z nich korzystali. Siła oddziaływania jaką posiadają gadżety reklamowe zależy jednak przede wszystkim od ich użyteczności. Tylko bowiem stałe ich używanie sprawi, że przekaz jaki niosą w sobie w postaci reklamowego nadruku trafi i utrwali się w umyśle użytkownika. Jeśli natomiast oczekujemy by tak się stało oprócz trafności wyboru gadżetu reklamowego, którym obdarujemy konkretnego klienta musimy też wybrać odpowiednią jakość wykonania. Tandetny breloczek, który rozpadnie się po tygodniu użytkowania raczej nie przekona do nas klienta ani też nie utrwali w jego pamięci nazwy firmy. Tak samo długopis, który nie będzie pisał lub, z którego wyleje się tusz. Co więcej słaba jakość wyrobu – nawet jeśli klient otrzymał go za darmo – może budzić negatywne skojarzenia, z tym od którego ów gadżet pochodzi. Nie ma więc co oszczędzać na jakości bo w wyścigu o klientów wygrywa ten który zyska opinię solidnego. A to buduje się właśnie przez dbanie o takie szczegóły jak jakość nie tylko głównego produktu ale i nośników reklam, które docierają do odbiorców. Rozdawanie gadżetów reklamowych sprawia też, że firma jest odbierana jako hojna, licząca się z klientami i nie chcąca na nich zarobić za wszelką cenę – jest przecież skłonna dać coś za darmo.

Pisząc pamiętaj o mnie

Długopis – proste urządzenie a jakże często używane. Jego polarność sprawiła, że na rynku jest mnóstwo modeli od najtańszych jednorazówek po drogie, wykonane z najlepszych stopów metali czasem bogato zdobione. Używają ich uczniowie i nauczyciele, pracownicy i szefowie firm, mężczyźni i kobiety – jednym słowem niemal wszyscy. Jaki z tego wniosek? Skoro wszyscy go używają to umieszczając na nim jakiś przekaz dotrzemy z nim do tych użytkowników, długopisów, którzy je od nas otrzymają. I w tym miejscu na scenę wkraczają długopisy reklamowe.

W sumie niczym się nie różnią od zwykłych długopisów oprócz przekazu, o którym wspomniałem wyżej. Za to są niemal uniwersalnym gadżetem reklamowy. Innymi słowy nie ma konieczności zastanawiania się nad tym czy to odpowiedni prezent dla moich klientów bo w większości przypadków odpowiedź będzie pozytywna. W grę może wchodzić co najwyżej kwestia jakości długopisów reklamowych, które zamówimy. Na pewno kluczowym klientom, którzy zostawiają na naszym koncie firmowym dużą ilość gotówki nie powinniśmy dawać najtańszych długopisów. Ale na masowych imprezach, gdzie jest dużo ludzi, którzy mogą zostać potencjalnymi klientami te najtańsze mogą spełnić swoją rolę. Chodzi bowiem o dotarcie do jak największej liczby osób i jasne jest, że nie każda z nich będzie potrzebowała naszych usług czy produktów. Niezależnie od tych szczegółowych kwestii jedno jest pewne: długopisy reklamowe są uniwersalnym nośnikiem reklamy. Należy tylko uważać by dobrze dobrać długość przekazu w stosunku do powierzchni jaką dysponujemy a ta jest przecież stosunkowo mała. Innymi słowy trzeba wybrać kluczową informację, która skieruje użytkownika do miejsca, w którym uzyska więcej informacji na temat tego co chcemy mu zaoferować. Czyli krótkie hasło albo sama nazwa firmy jeśli kojarzy się od razu z tym co oferuje i jakiś namiar – strona internetowa, telefon lub adres. To w zasadzie wystarczy gdyż większa ilość tekstu sprawi, że będzie on mało czytelny.

Zabawa w skojarzenia

Każdy pewnie zna zabawę w skojarzenia popularną wśród dzieci i młodzieży. Polega ona na tym, że każdy uczestnik gry wypowiada słowo, które kojarzy mu się ze słowem wypowiedzianym przez poprzednika. Przykładowo: drzewo – ptaki – karmnik – jedzenie itd. Warto zabawić się w skojarzenia z klientami naszej firmy. Chodzi o to by dana marka kojarzyła się jak najlepiej, z drobnymi przyjemnościami, które każdy funduje sobie co dzień. Przykładowo: poranny kubek gorącej kawy i nic nie stoi na przeszkodzie by był to kubek z nazwą konkretnej marki czy firmy.

Kubki reklamowe to bardzo praktyczna rzecz zarówno dla tego kto je rozdaje klientom jak i dla tych, którzy je otrzymują. Wykorzystują tą samą zasadę, która obecna jest w opisanej wyżej zabawie. Jeśli lubię posiedzieć z kubkiem gorącej kawy czy herbaty, ta czynność kojarzy mi się pozytywnie, jest mi po prostu dobrze to tym samym wszystko co pomaga mi w tej czynności również będzie wywoływało przyjemne skojarzenia. A więc opakowanie z kawą, czajnik, i kubek, którego używam. Tą zasadę wykorzystuje dużo wiodących na rynku firm. Jedynym problemem jest właściwa odpowiedź na pytanie: co zrobić by nasze kubki reklamowe stały się ulubionymi kubkami klientów. I tutaj pojawia się kwestia wyboru odpowiedniego wzoru, kształtu i materiału. I jedno jest pewne – cena nie może być jedynym wyznacznikiem tego co wybierzemy. Trzeba zastanowić się nad tym by wygląd kubków reklamowych jak najbardziej odpowiadał gustom ich użytkowników. Jasne, że każdy ma inne gusta, mimo to jednak można wybrać takie wzornictwo, które większości będzie odpowiadać a przynajmniej nie będzie ich razić. No i oczywiście musi oddawać w jakiś sposób obraz produktu czy firmy, który chcemy w kliencie wytworzyć. W skrócie: kubki reklamowe to dobra inwestycja pod warunkiem, że nie będą tandetne, ich wzornictwo jest ładne, nadruk wyraźny i pasujący do całości. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą często używane i wzbudzą pozytywne skojarzenia z promowanym produktem.

Odpowiedź na zmieniającą się modę

Moda ma to do siebie, że się zmienia. Obecnie na topie jest dbanie o środowisko naturalne, akcje oczyszczania świata, dbanie o zwierzęta. Zapanował także nowy styl, jeśli chodzi o dodatki do ubrania. Chodzi mianowicie o torby ekologiczne.

Stały się one niezwykle popularne. Dobrane odpowiednio do stroju stanowią jego podkreślenie, uzupełnienie, ubogacenie. Dzieje się tak dzięki ich różnorodnej kolorystyce i wzornictwu. Częściowo moda na torby ekologiczne została niejako wymuszona, kiedy to w hipermarketach okazało się, że nie ma już darmowych reklamówek, a są płatne. Wyprodukowane są z surowców przyjaznych środowisku. Początkowo nie było to przyjmowane z zadowoleniem wśród klientów, ale obecnie stało się normą. Panie zaczęły nosić torby ekologiczne w torebkach i wyjmują je, jeśli zachodzi taka potrzeba. Mają już swoje własne, takie, które im pasują, są w ich guście, a nie te narzucone przez sklep. I w tym wszystkim tkwi duże pole do popisu dla firm chcących się zareklamować. Torby ekologiczne jako gadżet reklamowy sprawdzają się znakomicie. Właściwie ciężko jest znaleźć jakąś ich wadę, za to zalet mają całe mnóstwo. Poczynając od tych wymienionych, czyli: że są na czasie, kolorystyka zachęca do ich używania, odpowiednio skrojone są dodatkiem do stroju, są praktyczne i dzięki temu, że można je wciąż mieć w torebce, bardzo pożyteczne. Ponadto są ekologiczne, a to pomaga w budowaniu wizerunku firmy jako przyjaznej środowisku, są wytrzymałe, więc mogą być noszone przez długi czas. Sama reklama, logo firmy są na nich widoczne, bowiem powierzchnia reklamowa jest duża. Nadruk jest dostępny szerokiemu gronu odbiorców, gdy dana kobieta wraca z zakupami do domu. Warto jak najszybciej wykorzystać modę na torby ekologiczne i zainwestować w ten gadżet. Tylko koniecznie należy zadbać by zostały one wykonane estetycznie, by były ciekawie zdobione, a wtedy z pewnością będą zabierane na zakupy, czy używane podczas przenoszenia innych rzeczy.

Nadruki na torbach

Ekologia, jakże ostatnio modne hasło. Sprzątanie ziemi, ekologiczne antyperspiranty, segregowanie śmieci do odpowiednich pojemników, aż wreszcie ekologiczne torby na zakupy, to tylko niektóre przejawy postawy, tak zwanych zielonych. A czy można na tym zarobić, coś zyskać? Można.

Szef firmy ma do wyboru kilkanaście gadżetów reklamowych. Niektóre mniej lub bardziej użyteczne, mniej lub bardziej drogie. By odpowiednio wybrać należy rozeznać nieco rynek i zapotrzebowanie klientów. Obecnie skoro tak modna jest ekologia, najlepiej byłoby więc zadbać o zamówienie ekologicznych siatek i o to by pojawiły się nadruki na torbach. Wielkie hipermarkety w tym nam sprzyjają, bowiem mają nakaz likwidacji reklamówek jednorazowych, na rzecz tych bardziej przyjaznych środowisku i wielokrotnego użytku. Także mając takiego nieuświadomionego sojusznika, nie mamy się co wahać i powinniśmy wybrać od razu torby, jako gadżet promocyjny. Tym bardziej, że zaletą ich jest to, że nadruki na torbach może zobaczyć wiele osób. Nie tylko te, wśród których dany klient jest w sklepie, ale także te, które zobaczą daną torbę, gdy on będzie wracał do domu. Przechodnie bowiem, niekoniecznie uświadamiając sobie to czytają napisy, patrzą na coś i zapamiętują. Na torbie, na przykład płóciennej mamy możliwość umieszczenia dość dużego tekstu. Poza logiem firmy, nazwą, umieścić możemy także adres mailowy. Należy tylko pamiętać by nadruki na torbie, były umieszczone po dwóch stronach. Ponadto, ponieważ torba ma być wielokrotnego użytku, powinna być trwała. A dodatkowo wytrzymała na pranie. Nadruk na torbie nie ma prawa się ścierać, farbować, bowiem wówczas nie spełni ona nadziei jakie w niej pokładamy. Torba zostanie wyrzucona, zamiast być reklamą. Ponadto jeśli daną osobę spotka niemiła niespodzianka w postaci urwanego ucha, gdy będzie niosła zakupy, jej negatywne uczucia mogą zostać skierowane na naszą firmę, co niekoniecznie musi być przez tą osobę uwiadomione. Także lepiej wydać ciut więcej i mieć gadżety reklamowe dobrej jakości.

Żywa reklama

Przechadzając się po ulicy można zobaczyć, że wiele osób ma na sobie ubrania z różnorakimi nadrukami, napisami, obrazami itp. Jedne bardziej rzucają się w oczy inne mniej. I na pewno nie tylko my je zauważymy ale i również inni przechodzący. Taka osoba staje się żywą reklamą a my możemy to wykorzystać.

Nadruki na odzieży są dobrym sposobem na akcję marketingową, która będzie trwała nie tylko w krótkim okresie czasie ale wydłuży się na tak długi okres jak długo właściciel będzie nosił przykładowo koszulkę czy czapeczkę. Na pewno jest to tańszy sposób niż billboardy czy reklamy telewizyjne. Jest tylko kilka kwestii do rozwiązania.

Pierwsza: Co zrobić by odzież reklamowa, którą zamówimy była chętnie noszona? Cóż na pewno trzeba ją dostosować do sezonu. Przykładowo jasne jest, że koszulki czy czapki z daszkiem najbardziej nadają się na lato. Jej rodzaj musi też być dostosowany do konkretnej grupy klientów – inne preferencje ma młodzież a inne osoby w średnim wieku. Tych zmiennych opisujących klienta jest oczywiście dużo więcej.

Druga: Co zrobić by reklama na odzieży była jak najskuteczniejsza. Odpowiedź na to pytanie najlepiej zostawić specjaliście od reklamy. Częściowo jest ona udzielona wyżej. Im częściej ubrania będą noszone tym nadruki na odzieży będą miały większą możliwość oddziaływania. A z drugiej strony im bardziej owe nadruki będą trafiać w gust estetyczny klientów tym częściej będą nosić odzież.

Trzecia: Co zrobić by wydatki na ten typ reklamy się zwróciły? I tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno należy wziąć pod uwagę wyżej opisane kwestie, które mogą zwiększyć oddziaływanie nadruków na odzieży. Trzeba też liczyć się z budżetem jakim dysponujemy i zastanowić się czy lepiej zainwestować w mniejsza ilość droższej odzieży reklamowej czy w większą tańszej. Wszystko zależy od tego czy będziemy chcieli ją rozdawać jakiejś konkretnej grupie osób, o której wiemy, ze może zainteresować się naszą ofertą czy też stawiamy na masową akcję uliczną wśród przypadkowych osób.